“پروفسور سید حسن امین”

 سیدحسن امین در سال ١٣٢٧ خورشیدی در محله‌ی پامنار در شهر تاریخی سبزوار در خاندان امین الشریعه متولد شداولین کتابش (دفتر شعر) را در شانزده سالگی در ١٣۴٣ چاپ کرد. در هفده سالگی در ١٣۴٥ وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران و دکتری تخصصی حقوق بین‌الملل را در دانشگاه گلاسکو گذارنید و پس از چهارده سال تدریس در دانشگاه‌های دولتی اسکاتلند به سمت صاحب کرسی حقوق در دانشگاه گلاسگو کالیدونیا ارتقا یافت. وی هم چنین پس از اخذ پروانه‌ وکالت از دادگاه‌های عالی اسکاتلند، به سمت مدعی العموم موقت شهر گلاسگو منصوب شد.

امین، چهل و پنج جلد کتاب و بیش از دویست مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی منتشر کرده؛ و مجلات ایرانمهر، حافظ و پروین را نیز سردبیری کرده است. اما بیش‌ترین مقاله‌های او در طول سال‌های اخیر در ماهنامه حافظ منتشر شده است.

ایشان یکی از استادان ریس جمهور فعلی کشور مان در سالهای تحصیلش بوده است .

پرفسور که در خانواده ای تحصیل کرده متولد شد و پرورش یافت ، پدرش مرحوم “سید علینقی امین” از عالمان وارسته ،مولفان محقق و سخنوران دانشمند عصر خود ،مدرس معقول و منقول در مدرسه ی سپهسالار قدیم بوده اند . ایشان سی و پنج سال امام جماعت مسجد خاتم الانبیاء تهرانپارس و دارای سی مجلد  تالیفات علمی وادبی و تاریخی بود که شرح حال آثار وی  در دایره المعارف تشیع ، دانش نامهء جهان اسلام و جلد هفتم سخنوران معاصر ایران وهمچنین جلد دوازدهم نگین سخن منتشر شده است .

و همچنین پدر بزرگ پدری “پروفسور امین” یعنی ” امین الشریعه ی سبزواری ” مولف اخلاق امینی ، کشکول امینی و سبعه ی امینی از رجال علمی و ادبی و عالمان دینی  مشروطه طلب بود .

مادر و پدر بزرگ مادری ایشان نیز از شعرا و عالمان فقهی و ادبی بودند. مادر ایشان “بانو فاطمه ی عربشاهی سبزواری” از زنان شاعر ایران هستند که شرح حال ایشان در کتابهایی مانند:مادر در ادبیات معاصر ایران و یا مهنامه ی وحید،ماهنامه ی باغ صائب …. آمده است .

تحصیلات عالی و مدارج دانشگاهی” پروفسور امین ”

تحصیلات دانشگاهی رسمی امین در رشته ی حقوق و تحصیلات و مطالعات جنبی و غیر رسمی اش در ادبیات ، تاریخ، فلسفه و ادیان است . وی در پنج سالگی وارد دبستانو در هفده سالگی به سال ۱۳۴۵ وارد دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران شد.

امین علاوه بر کسب علم نزد استادانی همچون زنده یاد دکتر سید حسن امامی ، محمود شهابی ،شیخ محمد سنگلجی ،سید محمد مشکوه و…. که هر کدام در رشته ی خود کم نظیر بودند در خارج از دانشکده از فیض صحبت و مفاضات اکثر بزرگان علم وادب در دانشکده های ادبیات و الهیاتو در خارج از دانشگاه هم مستفید شد. از آن جمله با استادانی چون مرحوم استاد یحیی طالقانی مشاعر ملاصدرا ،و نزد علامه حسن زاده آملی بخشی از اسفارملاصدرا و نزد سید رضی شیرازی الشواهد الربوبیه ملاصدرا و ونزد پدرش منظومه ی حکمت سبزواری را خواند و به رسم تبرٌکدر مستمع ازاد در پیش استادانی همچون سید ابوالحسن رفیعی قزوینی ،سید کاظم عصار ، دکتر مهدی حایری یزدی ودیگران حاضر شد.امین پس از گذراندن دوره ی کارشناسی حقوق قضایی به قضاوت پرداخت و هم زمان کارشناسی ارشد حقوق  خصوصی را در دانشگاه تهران گذراند و سپس با هزینه ی خانواده اش برای ادامه ی تحصیل به انگلستان رفت و دکتری تخصصی ph.d خود را از دانشگاه گلاسکو که یکی از دانشگاه های قدیمی دانشگاه بریتانیای کبیر است در رشته ی بین الملل گرفت و بعد از آن سالها در دانشگاه گلاسکو  به عنوان استاد مشغول شد .

پروفسور امین تالیفات بسیاری دارد که تعدادی از آنها را ذکر می کنم:

۱- تاریخ حقوق ایران (تاریخ حقوق و دادرسی در ایران از آغاز تا سال ۱۳۵۷ )۲- سیستم حقوقی کشورهای اسلامی ۳- حقوق بشر و کثرت گرایی دینی ۴- بازتاب اسطوره ی بودا در ایران و اسلام ۵- ادبیات معاصر ایران ۶- فراش باشی :داستانی از آخرین دهه ی پیش از مشروطیت ۷- ترانه ی فرشتگان ….

و از جمله تصحیح متون فارسی : ۸٫ شواهدالنبوه (تالیف عبد الرحمان جامی)،۹٫سلامان ابسال (اسطوره ی یونانی در فرهنگ ایرانی )در چهارده روایت ….

ویراستاری مجموعه ها و دایره المعارف ها :۱۰٫ چهل گفتار از چهل استاد در ایران شناسی ۱۱- دانشنامه ی ادبیات فارسی….

ترجمه های از فارسی به انگلیسی و یا از انگلیسی به فارسی به ترتیب :۱۲ . خاطرات و تالیفات دکتر محمد مصدق ۱۳٫ زین العارفین… ۱۴ . تاملات نابهنگام نیچه ۱۵٫ بخش های از دایره المعارف آکسفورد جهان نوین اسلام

کتابهای تالیف شده توسط امین به زبان انگلیسی از جمله: ۱۶٫ نظام حقوقی خاورمیانه ۱۷٫ مسائل حقوقی و بین المللی خلیج فارس ۱۸٫ حقوق اسلامی در جهان معاصر…..

مقالات امین:

امین قریب به یکصد مقاله در دایره المعارف ها و متجاوز از دویست مقاله در مجله های مختلف نوشته است که قریب به پنجاه مقاله با اضافاتی در “ماهنامه ی حافظ “چاپ شده است و مجله های فارسی دیگری در چهل سال اخیر مقاله های امین را نشر کرده اند که از جمله آن : یغما،وحید،گوهر ، نگین ریال کیهان اندیشه ، میراث ایران ، گیلان ما ، مقالات و برسی ها (مجله ی دانشکده ی الهیات دانشگاه تهران)، مجله ی ادبیات دانشکده ی زبان دانشگاه علامه طباطبایی و….

 امین شاعر است . دفتر اول شعر او در شانزده سالگی در ۱۳۴۳ چاپ شد دومین دفتر شعرش در ۱۳۵۸ پس از توقیف ماهنامه ی حافظ به چاپ رسید وی بخشی از اشعارش را دکلمه کرده که لوح فشرده ی آن موجود است.

بیتی از اشعار امین

ایرانی ام ،ایران زمین را دوست دارم   * *  از مشرق و مغرب همین را دوست دارم

هر کس بنازد در جهان بر نازنینی    *  *  * من از جهان این نازنین را دوست دارم

نویسنده ی مقاله : ” ن. انصاری