به ابتکار اهل قلم چهاردهم تیرماه، در ایران روز قلم نامیده شد و از آن پس همه ساله به این مناسبت همایش هایی در مجامع ادبی و هنری در سرتاسر کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرانگرد ، شاعر و ادیب پیشکسوت علی اکبر کنی پور متخلص به مستی از اعضای قدیمی انجمن ادبی ایران نیز به همین مناسبت قصیده ای سرود که پروفسور سیّدحسن امین، رئیس انجمن ادبی ایران، آن قصیده فاخر را طی سخنرانی خود در مجلسی با شکوه که در آستانه روز قلم به مناسبت بزرگداشت این شاعر در ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱ در ایوان شمس برگزار شد، قرائت و تفسیر کرد. مطلع این قصیده که در بخش اخوانیات دیوان امین به چاپ رسیده است، این است:

روز قلم، که روز بزرگ سخنوری است

روز هنرنمایی و اندیشه پروری است

امین با تاکید بر اهمیت تاثیر قلم برای نوع انسان، بر این مصرع از این قصیده تاکید کرد که می گوید: « روز قلم برای بشر روز عزت است.» این فیلسوف و حقوقدان به علاوه، به سابقه مبارزات اهل قلم برای کسب آزادی قلم و آزادی بیان  اشاره کرد و از جمله خاطرات خود از انجمن ادبی ایران به ریاست استاد محمدعلی ناصح را بر زبان آورد که خود او، اول بار در ۱۳۴۳ به آن انجمن که در آن زمان همه هفته سه شنبه شب ها در محله امیریه کوچه مغز السلطان در منزل استاد محمدعلی ناصح تشکیل می شد، راه یافت و کنی پور مستی سراینده این قصیده روز قلم و دیگر شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و مبارزان نامدار معاصر را از همان سال ۱۳۴۳ به بعد در تهران ملاقات کرد و از محضر آنان بهره برد.

گفتنی است که کنی پور مستی سراینده قصیده روز قلم ، زیست نامه خودنوشت خود را به درخواست پروفسور امین رئیس انجمن ادبی ایران به کتابت در آورد که در شماره آبان و آذر ۱۳۸۶ ماهنامه حافظ منتشر شد. کنی پور مستی از اعضای ارشد انجمن ادبی ایران و از تربیت شدگان استاد محمدعلی ناصح و استاد محمدعلی نجاتی بود. این انجمن تا ۱۳۱۹ تحت ریاست شاهزاده محمدهاشم میرزا افسر سبزواری نایب رئیس مجلس شورای ملی و با نظامت و مجری گری استاد عبدالرحمان پارسا تویسرکانی اداره می‌شد و پس از فوت افسر در سال ۱۳۱۹، چند سال نخست نیابت ریاست و سپس ریاست آن بر عهده استاد ناصح بود. پس از فوت استاد ناصح، به اجماع اعضای انجمن ادبی ، ریاست این انجمن به عهده شاگرد خلف او استاد دکتر خلیل خطیب رهبر استاد ادبیات دانشگاه تهران قرار گرفت، ولی این استاد به ادامه این خدمت رغبت نشان نداد تا آن که پس از بازگشت پروفسور سیّدحسن امین به ایران به درخواست استاد دکتر حسین خطیبی استاد دکتر خلیل خطیب رهبر، دکتر محمدامین ریاحی ، استاد مشفق کاشانی ، استاد ادیب برومند، استاد علی اکبر کنی پور مستی، استاد کمال زین الدین، دکتر عباس کی منش ( مشکان گیلانی)، استاد حسین آهی، استاد یاور همدانی، حسین وزیری، حسین نوروزی و دیگر اعضای قدیمی انجمن،   این انجمن دوباره احیا و به اجماع اعضای انجمن، پروفسور امین به ریاست آن انتخاب شد.

دبیری و مجری گری انجمن ادبی ایران، در طول ریاست پروفسور امین،  سالها برعهده زنده یاد سرهنگ هوشنگ وزیری فراهانی بود و اکنون بر عهده بانو دکتر پریوش ابراهیمی است. قصیده استاد کنی پور متخلص به مستی برای روز قلم به همین دلیل به نام پروفسور امین و سرهنگ وزیری نیز تصریح دارد.

در نشست اخیر در ایوان شمس افزون بر دو سخنرانی آغازین توسط پروفسور حسن امین و دکتر مصطفی بادکوبه ای ، شعر خوانی هابی هم توسط مرتضی درویش و گلدیس آذرتاش و ذکر خاطرات توسط استادان دیگر، به عمل آمد. در این مراسم، بیش از هر چیز، اجرای موسیقی سولو به خوانندگی و نوازندگی خواننده و نوازنده مردمی پرواز همای مورد استقبال حضار قرار گرفت.